Rodinné konštelácie - metóda

04.03.2018

Je to terapeutická  metóda, ktorá sa zameriava na vyhľadanie, objavenie a uvoľnenie nepriaznivo pôsobiacich skrytých väzieb v rodinných, partnerských či akýchkoľvek iných systémoch. Vychádza z predpokladu, že mnohé problémy ľudí v súčastnosti pramenia z minulosti, z minulosti rodu a  z osudov rodových línii. 

Rodinné konštelácie je práca so systémom rodu. Mnohé opakujúce sa vzory, ale aj rôzne problémy v živote človeka sa dejú práve preto, že systém je niekde vrámci rodu narušený. Hovoríme tomu ťažké osudy.  Potomok sa potom z lásky sa snaží na  tento ťažký osud poukázať a dostáva sa do rôznych situácií, kedy cíti, že niečo nie je v poriadku, ale nevie čo. Konštelácie sú proces, ktorý dokáže do tohto nahliadnuť a nastolí v systéme správny tok energie. Poukáže na to, čo narušuje rovnováhu vzťahov a následne umožní urobiť aktívne kroky k ich zharmonizovaniu.  
 
Každý z nás je súčasťou rodinného systému, s ktorým je hlboko spojený silnými emocionálnymi putami. Akékoľvek problémy, alebo duševné trápenie jedného člena sa teda prenášajú aj na iných členov, a to dokonca aj v tom prípade, ak o nich nikomu nepovie. Ostatní to proste cítia, či už na vedomej úrovni, alebo na nevedomej. Všeobecne je známe, že vedome alebo podvedome v sebe taktiež udržujeme predstavu rodiny, z ktorej pochádzame. Táto vnútorná predstava vo veľkej miere predurčuje, či sme úspešní vo svojich vzťahoch a vo svojom živote.

V mnohých rodinách sú rôzne tabu témy, o ktorých sa nehovorí vlastne nikdy a za žiadnych okolností. Ale to, o čom sa mlčí, neprestane existovať. Všetko sa to stalo a všetko má svoje dôsledky, ak problémy nevyriešil ten, kto ich riešiť mal. Deti, často nevedome, takto nesú pocity viny za problémy, ktoré im nepatria, a to spôsobuje v ich životoch ich vlastné problémy.

Čo má na osudy systému vplyv?

  • Bývalí a súčasní partneri. Počet súrodencov vlastných/ nevlastných, poradie súrodencov, kukučie dieťa, výchova iným členom rodiny, výmena rolí
  • Sexuálne vzťahy, putá a nenaplnené lásky, nútené sobáše
  • Rozchod, rozvod rodičov, prarodičov odlúčenia, emigrácie
  • Kto v systéme bol vážený, alebo kto bol vylúčený, zatajený o kom sa nehovorí, vylúčenie spoločnosťou, kňazstvo, rehole
  • Mimoriadne ťažký osud, "rany osudu", vojnový zajatec, koncentračný tábor, ale i hrdina. Väzenie alebo vážne choroby, mentálne choroby, fyzické postihnutia
  • Strata majetku, nútený odchod z pôvodného bydliska, vyvlastnenie
  • Nehody, smrť pred 45 rokom života, potrat, samovraždy, pokusy o samovraždy, násilné činy, zabitie, vraždy
  • Závislosť na alkohole, drogách, práci...
  • A všeličo iné ....


Sem patrí váš nadpis

Váš text začína práve tu. Kliknite sem a môžete začať písať. Illo inventore veritatis et quasi architecto beatae vitae dicta sunt explicabo nemo enim ipsam voluptatem quia voluptas sit aspernatur aut.

Váš text začína práve tu. Kliknite sem a môžete začať písať. Sed ut perspiciatis unde omnis iste natus error sit voluptatem accusantium doloremque laudantium totam rem aperiam eaque ipsa quae ab illo inventore veritatis et quasi.

Ea commodi consequatur quis autem vel eum iure reprehenderit qui in ea voluptate velit esse quam nihil molestiae consequatur vel illum qui dolorem eum fugiat quo voluptas nulla pariatur at vero eos et accusamus et iusto odio dignissimos ducimus qui blanditiis praesentium voluptatum deleniti atque corrupti quos dolores et quas molestias excepturi sint occaecati cupiditate non provident similique sunt in culpa qui officia deserunt mollitia animi id est laborum et dolorum fuga et harum quidem rerum.